Yakın Doğu Üniversitesi’ne Hemşirelik ve İnovasyon Kongresi’nden Sözel Sunum Birincilik Ödülü

Yakın Doğu Üniversitesi, Üç Boyutlu Yazıcı ile Üretilmiş Yeni Tasarım Umbilikal Kord Klempinin Etkinliğinin Belirlenmesi amacıyla yürütülen çalışmalar nedeni ile İstanbul’da düzenlenen 2. Uluslararası Hemşirelik ve İnovasyon Kongresi’nde “Sözlü Sunum Birincilik Ödülü’’ne layık görüldü.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, İstanbul’da düzenlenen 2. Uluslararası Hemşirelik ve İnovasyon Kongresi’nde “Üç Boyutlu Yazıcı ile Üretilmiş Yeni Tasarım Umbilikal Kord Klempinin Etkinliğinin Belirlenmesi” isimli çalışmayı sunan Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Betül Mammadov ve Hemşirelik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülşen Vural kongre bilim kurulu tarafından “Sözlü Sunum Birincilik Ödülü”ne layık görüldü.

Yrd. Doç. Dr. Betül Mammadov yürüttükleri çalışmaya ilişkin olarak şunları kaydetti: “Ailelerin ve sağlık profesyonellerinin günümüzde kullanılan umbilikal kord klempi ile yaşadıkları sorunların çözümüne yönelik olarak NEU3D  Laboratories ekibinin destekleri ile ürettiğimiz yeni, daha küçük ve daha ergonomik tasarımdaki kord klempinin, yapılan testler neticesinde güvenli olarak kullanılabileceğini kanıtlamış durumdayız. Yeni tasarım klempin aile ve çalışan memnuniyetini arttıracağını ve bakımın kalitesini yükselteceğini düşünmekteyiz.”

Kongrede aynı zamanda Yrd. Doç. Dr. Betül Mammadov tarafından NEU3D Laboratories ile yürütülen ve Ebelik eğitiminde kullanılmak üzere tasarlanan “Üç Boyutlu Yazıcı ile Üretilmiş Tıbbi Aletler ve Organ Eğitim Modelleri” isimli çalışma da sunuldu.

Yrd. Doç. Dr. Mammadov, ürünlerinin TürkPatent tasarım tescili, patent başvurusunun yanı sıra bir de Kongre Ödülü kazanmalarından dolayı mutluluk duyduklarını belirterek, maddi ve manevi desteğini esirgemeyen Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti’ne ve Deneysel Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi’ne (DESAM) teşekkür etti.