Akademik

Neden KKTC? Neden Yakın Doğu Üniversitesi ve Neden Sağlık Bilimleri Fakültesi?

KKTC’de yaşamak ayrıcalıktır… Akdeniz’in ve medeniyetlerin tam ortasında yaşamak… Güvenlidir… Huzurludur… İnsana saygı, hayvana ve diğer canlılara saygı hissedilir boyuttadır. 2020 COVID-19 Pandemisi ile en iyi baş eden ülkelerdendir…

Yakın Doğu Üniversitesi’nde okumak ve çalışmak ayrıcalıktır… Okulumuz yerleşimi; hava alanına ve feribota yakın, Kuzey Kıbrıs’ın merkezindedir.

YDÜ’de büyük bir Üniversite Hastanesi’nin yanı sıra Hayvan Hastanesi, müzeler, her hafta açılan birbirinden değerli sergiler bulunmaktadır… Üniversitemiz sağlam bir bilim, teknoloji ve sanat üçgeni üzerinde oturmuştur ve fakültemiz de bu öz kaynaklardan azami yararlanır durumdadır.

Pandemi süresince kamu kuruluşlarına ve halka kucak açan bir üniversite olmuştur (örnek; koruyucu maske yapımı ve dağıtımı)…

Öğrenci odaklı sistemlere sahiptir… Pandemide öğrencilere ücretsiz karantina olanakları sağlanmıştır…

Online eğitime çok hızlı ve donanımlı başlanmıştır… Örnek bir üniversite niteliğindedir.

Etkin Öğrenci Kulüpleri, eğitimin vazgeçilmez parçasıdır ve öğrenme süreçlerini keyifli kılar… Zengin kütüphane koşulları, eğitimi destekler niteliktedir… Büyük hastane ve ek kuruluşlar ile staj ve iş olanakları sağlanmaktadır…

Üniversitemiz ve fakültemiz sorunların değil, hızlı çözümlerin parçası olmaktadır…

Farkımız, fark yaratma çabamız!

Öncelikle bizler verdiğimiz eğitimle ve bilimsel çalışmalarla fark yaratma çabasındayız. Ardından da yetiştirdiğimiz öğrencilerimizin meslek yaşamlarında fark yaratacak bireyler olmasını hedeflemekteyiz. Mezunlarımızı kabul görür birer sağlık çalışanı değil, “tercih edilir ve aranır” sağlık çalışanları olarak yetiştirmek en önemli değerlerimizdendir.

Büyük bir yarış içindeyiz ve ilk yarışımız kendimizle… Bir gün önceyi tekrar etme lüksümüz yok. Adım adım ilerlemek zorundayız. Daha iyiye, daha güzele, daha başarılıya… Ancak, hedefimiz de bu adımların sonunda dünyanın en iyi Sağlık Bilimleri Fakülteleri arasında olmak.

Değişim ve dönüşüm sürecindeyiz;

Genç ve dinamik kadromuz ile alanında yetkin danışmanlar eşliğinde birçok ilke 2019-20 öğretim yılında imza attık ve atmaya devam edeceğiz.

Yüksek katılımla gerçekleştirilen Bilim Günü ve Kariyer Günü son derece verimli geçti.

21. YY Yetkinlikleri ve Öğrenmeyi Öğrenme gibi yeni nesil dersler başlatıldı.

Mezuniyet töreninde; ilk defa insan sağlığı dışında gezegenin sağlık ve esenliğine farkındalık yaratıldı ve korunması üzerine yemin edildi.

COVID-19 pandemisi sürecinde, uygulama eğitimlerinde Probleme Dayalı Öğretim Yöntemleri kullanılarak sorunların aşıldığı örnek bir fakülte olduk…

Web sitesinde bizlerin kaleminden bölümü ile fakültemiz akademisyenlerinin ve öğrencilerimizin bilimsel sesini de duyurmaya başladık…

Tüm üst yönetimimize, hocalarımıza ve öğrencilerimize, üniversite içi ve dışı paydaşlarımıza parçamız oldukları için gönülden teşekkür ederiz. Her zaman ortak akıl büyütmek ve birlikte geleceğe bakabilmek için yanımızda olmanızı dileriz.

Saygılarımızla,

Prof. Dr. Adile Öniz Özgören,
Sağlık Bilimleri Fakültesi, Dekan

Tarihçemiz

Beslenme ve Diyetetik ve Hemşirelik Bölümleri, meslek alanlarında eğitim veren ilk okul olma özelliğine ve ayrıcalığına sahip olan YDÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi eğitim hayatına 2007 – 2008 öğrenim yılında başlamıştır. Her iki bölüm de T.C. Yüksek Öğrenim Onayı ile eğitime başlamış ve eğitimlerini sürdürmektedir. Kurucu Dekan Prof. Dr. Sevinç Yücecan’dır. Mevcut bölümlere ek olarak, 2011 – 2012 öğrenim yılında Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü (Türkçe ve İngilizce) ile Sağlık Yönetimi Bölümü eğitim hayatına başlamıştır. Daha sonra, bünyesindeki köklü bölümlere ek olarak Ergoterapi, Odyoloji (Türkçe ve İngilizce), Çocuk Gelişimi, Ebelik, Dil ve Konuşma Terapisi, Gerontoloji, İş Sağlığı ve Güvenliği, Sosyal Hizmet Bölümleri’ne öğrenci kabulü ile büyümeye devam etmiştir. 2018 – 2019 öğrenim yılında bünyesinde eğitim faaliyetlerini sürdüren Hemşirelik Bölümü, Hemşirelik Fakültesi’nin oluşumuna öncülük ederek faaliyetlerini kendi fakülte başlığı altında devam ettirmeye başlamıştır.

Sağlık Bilimleri Fakültesi; lisans eğitimlerinin yanı sıra Beslenme ve Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Sağlık Yönetimi Bölümleri’nde hem yüksek lisans hem de doktora eğitim programları ile, Odyoloji ve Ebelik Bölümleri’nde ise yüksek lisans programı ile eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir.